Kaskad Kazan Sistemi Nedir?

Kaskad Kazan Sistemi Nedir?

Kaskad sistem, birden fazla kazanın kontrol modülü aracılığı ile senkronize olarak çalıştığı ısıtma sistemidir. Bu sistemde genel prensip, kazanların hidrolik olarak aynı sistem içerisinde yer almasıdır.

Bireysel ısıtma sistemlerine göre daha tasarruflu olan kaskad ısıtma sistemleri, konutların ısıtılmasında veya otel, yurt, spor salonu, ofis ve benzeri ticari binaların ısıtılmasında kullanılır.

Kaskad kazan sistemleri konusunda, küçükten büyüğe farklı ölçekteki yaşam alanları için enerji verimliliği, yenilikçi ve modern sistem teknolojisi sağlayan Fortes Mühendislik, alanında uzman mühendis, tekniker, usta ve satış personelleri ile güvenli hizmet imkânı sunuyor.

Dilerseniz Fortes Mühendislik ile iletişime geçip ürünler hakkında bilgi isteyebilir ve demo talebinde bulunabilirsiniz. Fortes Mühendislik, sizi ihtiyacınıza uygun olarak en doğru çözüme yönlendirecektir.

Kaskad Kazan Sistemleri Nasıl Çalışır?

Tüm cihazların modülasyonlu olarak çalıştığı kaskad sisteminde kazanlar aynı anda kontrol edilebilmeleri için bir kontrol ünitesine bağlanır.

Ayarlanan oda sıcaklığında bir değişim olduğu taktirde sistemde öncelikle ilk kazan devreye girer ve tam kapasite ile çalışır.

Sistem, bu kazanın istenilen sıcaklığa ulaşma süresine bakar ve belirlenen hedef süreyle kıyaslar. Çalışmakta olan kazanın bu sürede belirlenen sıcaklığa ulaşamayacağına karar verilirse, sistem ikinci bir kazanı minimum seviyede devreye sokarak hedefini tutturmaya çalışır. Aynı işlem, tesisatın belirlenen sıcaklığa belirlenen sürede ulaşmasını tamamlayıncaya kadar tekrarlanır.

Herhangi bir kazan arıza yaptığı taktirde bir sonraki kazan otomatik olarak devreye girer ve sistemin çalışması aksaklık olmadan sürdürülmüş olur.

Kaskad sisteminin kapasitesi tüm kazanların kapasitelerinin toplamına eşittir. Sistemdeki tüm kazanlar aynı ısıtma devresini ısıtır. Kaskad sistemi kullanılan tesisatlarda mutlaka denge kabı bulundurulmalıdır.

Kaskad kazanları duvara monte edildikleri için yer kaplamazlar. Elektronik kontrol sistemi sayesinde  çok sayıda bölgenin sıcaklık ayarları da yapılabilir. Bu sayede enerji kaybı ve ısınma masrafları da azalmış olur.

Kaskad Kazan Sisteminin Faydaları

– Az yer kapladığı için yer sorunu olan binalarda büyük avantaj sağlar.

– Bütün kombiler eşit miktarda çalıştıkları için yıpranma oranları da eşit olur.

– Alev sıcaklığı düşük olduğundan doğalgaz tüketimi de minimum seviyededir.

– Bireysel ısıtma sistemlerine göre maliyeti daha düşüktür.

– Sistemde pompalar çok küçük olduğundan elektrik tüketimi minimum seviyededir.

– Cihazlardan biri arızalandığında diğer cihazlar çalışmaya devam eder ve sistemin işleyişinde aksaklık yaşanmaz.

– Cihazlarda bulunan su hacminin düşük olması sebebiyle sistem istenilen sıcaklığa kısa sürede ulaşır.

– Arıza masrafları normal kazan sistemlerine göre daha düşüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Keşif Formu

Bu sayfada yer alan iletişim formu aracılığı ile bize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizi kullanarakta bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

    Sohbeti Başlat
    Yardıma ihtiyacınız mı var ?