Kaskad Kazan Sistemi Nedir?

Kaskad sistem, birden fazla kazanın kontrol modülü aracılığı ile senkronize olarak çalıştığı ısıtma sistemidir. Bu sistemde genel prensip, kazanların hidrolik olarak aynı sistem içerisinde yer almasıdır.

Bireysel ısıtma sistemlerine göre daha tasarruflu olan kaskad ısıtma sistemleri, konutların ısıtılmasında veya otel, yurt, spor salonu, ofis ve benzeri ticari binaların ısıtılmasında kullanılır.

Kaskad kazan sistemleri konusunda, küçükten büyüğe farklı ölçekteki yaşam alanları için enerji verimliliği, yenilikçi ve modern sistem teknolojisi sağlayan Fortes Mühendislik, alanında uzman mühendis, tekniker, usta ve satış personelleri ile güvenli hizmet imkânı sunuyor.

Dilerseniz Fortes Mühendislik ile iletişime geçip ürünler hakkında bilgi isteyebilir ve keşif talebinde bulunabilirsiniz. Fortes Mühendislik, sizi ihtiyacınıza uygun olarak en doğru çözüme yönlendirecektir.

 

Kaskad Kazan Sistemleri Nasıl Çalışır?

Kaskad sisteminde tüm cihazlar oransal kontrollü (modülasyonlu) olarak çalışır. Tüm kazanların aynı anda kontrol edilebilmesi için kontrol ünitesine bağlanmaları gerekir.

Belirlenen oda sıcaklığında bir değişiklik olması durumunda öncelikle ilk kazan devreye girerek %100 kapasite ile çalışır.

Sistem, bu kazanın istenilen sıcaklığa ulaşma süresine bakar. Bu süreyi yine önceden belirlenen hedef süreyle kıyaslar. Çalışmakta olan kazanın bu sürede belirlenen sıcaklığa ulaşamayacağına karar verilirse, sistem ikinci bir kazanı minimum seviyede devreye sokarak hedefini tutturmaya çalışır. Aynı işlem, tesisatın belirlenen sıcaklığa belirlenen sürede ulaşmasını tamamlayıncaya kadar tekrarlanır.

Çalışmakta olan kazan arıza nedeniyle çalışmayı bırakırsa, seri olarak bağlanan sonraki kazan otomatik olarak devreye girer ve çalışma düzeninde bir aksaklık yaşanmaz.

Kaskad sisteminin kapasitesi tüm kazanların kapasitelerinin toplamına eşittir. Seri halde bağlanan kazanların hepsi aynı ısıtma devresini ısıtır. Kaskad sistemi kullanılan tesisatlarda denge kabı bulunması şarttır.

Kaskad kazanları duvara monte edildikleri için yer kaplamazlar. Elektronik kontrol sistemi sayesinde aynı anda çok sayıda bölgenin sıcaklık ayarları da yapılabilir. Bu sayede enerji kaybı ve ısınma masrafları da azalmış olur.

 

Kaskad Kazan Sisteminin Faydaları

– Az yer kapladığı için yer sorunu olan binalarda büyük avantaj sağlar.

– Bütün kombiler eşit miktarda çalıştıkları için yıpranma oranları da eşit olur.

– Çok düşük alev sıcaklığına sahip olduğu için, doğalgaz tüketimi minimum seviyededir.

– Bireysel ısıtma sistemlerine göre daha tasarruflu, yani maliyeti daha düşüktür.

– Sistemde pompalar çok küçük olduğundan elektrik tüketimi minimum seviyededir.

– Cihazlardan biri arızalandığında diğer cihazlar çalışmaya devam eder ve sistemin işleyişinde aksaklık yaşanmaz.

– Cihazlarda bulunan su hacminin düşük olması sebebiyle sistem istenilen sıcaklığa kısa sürede ulaşır.

– Arıza masrafları normal kazan sistemlerine göre daha düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Keşif Formu

Bu sayfada yer alan iletişim formu aracılığı ile bize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizi kullanarakta bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

    Sohbeti Başlat
    Yardıma ihtiyacınız mı var ?