Duvar Tipi Merkezi Sistem Kazan Özellikleri

Bina içi ısıtma sistemleri arasında verimliliğiyle öne çıkan merkezi ısıtma sistemi, farklı teknolojiler ile ekonomik olarak bütçeye katkı sağlar. Kw değerleri bakımından farklı modellere sahip duvar tipi merkezi sistemler ise enerji tüketimi açısından birbirinden ayrılır. Bireysel sistemlere göre daha az yakıt tüketen ve insanların ihtiyaç duyduğu konfora cevap veren kaliteli sistemlerdir. Adını ise duvara entegre edilmesiyle alır.

Duvar Tipi Merkezi Sistem Özellikleri

 • Az yer kaplayan duvar tipi sistemler, küçük kazan daireleri için de oldukça kullanışlıdır.
 • Birden fazla kazan kullanılırsa kaskad kazan sistemi olarak da adlandırılan bu sistemde kazanlar bir araya gelerek çalışır.
 • Bir arada bulunan kazanlar döngüsel olarak çalışarak yakıt tasarrufu yaparken ısıtma gücünden ödün vermez.
 • Bu sistemin ilk yatırım maliyeti yüksek olsa da uzun vadede işletme maliyeti sayesinde kendini amorti eder.
 • Duvar tipi merkezi sistem, otomasyon sistemleri aracılığıyla ısıtma derecesini istenilen seviyeye kolaylıkla getirebilir.
 • Modülasyon aralıklarının geniş olmasıyla sistem ihtiyaç olmadığı durumda kazanları kısarak tasarruf yaratabilir.
 • Duvar tipi sistemlerde birden fazla kazan bulunduğu ve ısı gereksinimi az olduğunda her kazanın maximum güçte çalışması gerekmez.
 • Buna bir örnek verilirse, yer tipi kazanların ısıtma için 500.000 kcal harcaması gerekiyorsa duvar tipinde bu kaloriyi 100.000 kcal değerinde 5 kazan harcayabilir. 
 • Fakat ısıtma için 200.000 kcal gerekse bile 500.000 kcal değerindeki kazanın yine de çalışması gerekecektir. Fakat modülasyon yapan duvar tipi kazanlar daha az çalışacakları için gereksiz bir enerji tüketiminin önüne geçecektir.

Duvar Tipi Merkezi Sistemin Avantajları

Çok fazla soğuk olmayan aylarda duvar tipi merkezi sistemde tek bir kazan ısıtma için yeterli olabilir. Isıtmanın yeterli olmadığı zamanlarda sırayla diğer kazanlar minimum güçle daha sonra ise ihtiyaç olursa maximum güçle de çalışmaya başlayacaktır. Sistemde yer alan bir kazan, birden fazla daireyi kolaylıkla ısıtacaktır.

Sistem, özellikle yüksek katlarda yaşayan bina sakinlerinin soğuktan etkilenmesini önler. Çünkü tüm sistem birbiriyle uyumlu çalışarak uygun miktarda ısıyı dairelere dağıtır. Düşük su hacmiyle hızlı ısıtma sağlaması da kış aylarında ısıtma için uzun süreler beklenilmesinin önüne geçilir. Birden fazla kazan kullanmanın en büyük avantajı olası bir arızada tüm sistemin etkilenmemesidir. Bir kazan arızalansa bile diğerleri binayı ısıtmaya devam edecektir.

Duvar tipi sistemde alev sıcaklığı düşük bir dereceyle daireleri ısıtabilir. Düşük dereceyle çalışan sistem doğalgaz tüketimini de azaltır. Tüm bunlar elektronik devreler ile kontrol edilerek bilgisayara iletilir. Böylelikle müdahale ve kontrol kolaylaşır.

Merkezi sistemle birlikte kullanabileceğiniz Vana termostatlar ise oda sıcaklığını istenilen seviyede tutmanızı sağlar. Yoğuşmalı kazanlar kullandığınız takdirde genel verim ve tasarruf daha da artacaktır. Buharlaşan sıvıyı yeniden sıvı hale getirerek kazan giriş suyunu ısıtma işlemiyle yoğuşmalı kazanlar, doğalgazı daha kaliteli bir şekilde kullanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Keşif Formu

Bu sayfada yer alan iletişim formu aracılığı ile bize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizi kullanarakta bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

  Sohbeti Başlat
  Yardıma ihtiyacınız mı var ?