Merkezi Sistem Ne Kadar Güvenli?

Merkezi sistem, bir binanın bireysel değil merkez noktalarından ısıtıldığı bir sistemdir. Genellikle binaların en alt katında kazan dairesinde bulunur. Borular, brülör, elektrik tertibatları, tank ve sensörler ile bir araya gelen bu sistem, kış mevsiminde ısıtma için birebirdir.  

Sistem elemanları suyu ısıtarak sirkülasyon pompası aracılığıyla radyatörlere gönderir. Radyatöre ulaşan sıcak su da etrafa ısı yayar. Oldukça verimli bir sistem olmasının yanı sıra kullanıcıların en çok merak ettiği ‘Merkezi sistem ne kadar güvenli?’ sorusu oluyor.

Öncelikle merkezi sistem elemanlarından radyatör, Termostad ve pay ölçer gibi basit kontrol cihazları evin içerisine monte edilir. Asıl ısıtma elemanları da kazan dairesinde bulunduğundan olası risklere karşı kullanıcı güvende olur. Tüm yönetimin kazan dairesinde gerçekleştirilmesi ile kullanıcılar zahmetsiz bir şekilde sistemi kullanılır. 

Kullanıcılar karmaşık cihazlarla uğraşmadan sadece istediği seviyede sıcaklığı ayarlayabilir. Ekipmanların kazan dairesine yerleştirilmesi sayesinde koku ve duman gibi zararlı faktörler de evden uzak tutulacaktır. Bu aynı zamanda evlerin güvenliği için de elverişlidir. Çünkü, bireysel sistemlerin neden olabileceği dumanlar, bina cephesindeki boyaları karartabilir.

Özellikle yüksek çalışanlara sahip olan işletmeler, çalışanlarının sağlığı için merkezi sistemden yararlanabilir. Bu sistemde gaz dağıtımının daireler içerisinde yapılmaması, can ve mal güvenliğini  daha ön plana alır.

Bireysel sistemlerde bakımlar düzenli olarak yapılmazsa zaman içerisinde arızalar ortaya çıkabilir. Bu arızalar da ev sahiplerini hem telaşa hem de riske sokabilir. Yapılacak tamiratların yetersiz kaldığı durumlarda da arızalar yeniden baş gösterebilir. Fakat merkezi sistemde arızalar ev sahiplerinden bağımsız olarak çözüme kavuşturulur. Tüm onarımlar ve bakımlar uzmanlar tarafından kazan dairesinde gerçekleşir. Bu süreç sadece kazan dairesi içerisinde gerçekleştiği için kullanıcılar risklerden uzak tutulur.

Merkezi Sistem Tercih Edilmeli Mi?

Soğuk kış aylarında her zaman sabit ve yüksek konforda ısı sunabilen merkezi sistem, kış hastalıklarının da önüne geçer. Bireysel sistemler ihtiyaca göre açılıp kapatılacağı için yeniden aktifleşme süresi fazla olacaktır. Fakat merkezi sistemde sirkülasyon düşük ısıda sürekli devam ettiği için kullanım ömrü oldukça fazla olacaktır. Tüm binayı ısıtan bir sistem olduğu için yaşanan ısı kayıpları azdır. Isı kalitesini yüksek seviyede tutabilmek için de bazı çok kazanlı sistemler yedekleme özelliğiyle dikkat çeker.

Hijyen açısından da avantajlı olan merkezi sistem, ihtiyaç duyulan bakımların kazan dairesinde yapılması nedeniyle evinizi toz ve kirden uzak tutar. Isıtma problemlerine çözüm olan ısı pay ölçerler ise tüm binadaki dairelerin uygun olarak ısınmasına yardımcı olan ve kontrolünü sağlayan bir araçtır.  Sistem elemanları devamlı kontrol altında tutulduğu için olası bir gaz kaçağına anında müdahale edilir. Böylelikle güvenlik üst seviyede tutulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Keşif Formu

Bu sayfada yer alan iletişim formu aracılığı ile bize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizi kullanarakta bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

    Sohbeti Başlat
    Yardıma ihtiyacınız mı var ?