Isı Pay Ölçer Nedir ?

Isı Pay Ölçer Nedir ?

Isı pay ölçer; merkezi ısıtma sistemine sahip binaların ısı maliyetlerinin tüketime göre daire sahipleri arasında paylaştırılmasını sağlayan cihazdır. Çok kolonlu dikey ısıtma sistemlerinde kullanılması için tasarlanan ısı pay ölçer, her radyatöre kolayca monte edilebilir ve radyatörün tüketim değerini kaydederek dairelerin ısı maliyetlerinin tüketim değerlerine göre dağılımını sağlar.

Isı pay ölçerin manipülasyona karşı korumalı ve yüzeyle temas halinde olan ısı sensörü radyatörün yüzey sıcaklığını ölçerken ön taraftaki ısı sensörü ise oda sıcaklığını ölçer ve bu iki değer arasındaki farka göre de tüketim değeri hesaplanmış olur.

Isı pay ölçer, merkezi ısıtma sistemine sahip tüm binalarda kullanılabilir. Mobil sistemin bulunduğu (daire içerisinde radyatör tesisatının tek merkezden dağıtıldığı sistem) yeni tip binalarda ise kalorimetre cihazı kullanılmaktadır. Isı pay ölçer sistemi kalorimetre sistemine oranla daha maliyetlidir .Kalorimetre ve ısı pay ölçer aynı amaç için kullanılıp farklı hesaplama yöntemleri ile enerji tüketiminin hesaplanmasını sağlamaktadır.

Isı Pay Ölçer Nasıl Çalışır?

Kurulumu çok basit olan ısı pay ölçer, binada herhangi bir tadilata ihtiyaç duyulmadan ve kalorifer sistemine herhangi bir müdahale gerektirmeden daire içerisindeki tüm radyatörlere kolayca monte edilebilir. Böylece ısı gider paylaşımı, tüketilen enerjinin metrekare başına bölünmesi yerine radyatörün kullanımına bağlı olarak gerçekleştirilmiş olur.

Isı pay ölçer sayesinde radyatörlerdeki termostatik vanalar oda sıcaklığını algılar ve ayarlanan sıcaklığa geldiğinde otomatik olarak radyatöre giren su akışını keserek ihtiyaç fazlası ısı tüketimini önler. Böylece her daire harcanan enerji tüketimi kadar yakıt bedeli ödemiş olur. Daire sakinleri ayrıca, ihtiyaç duymadıkları odalardaki radyatörlerin termostatik vanalarını düşük sıcaklığa ayarlayarak enerji tüketimini azaltma olanağına da sahiptir.

Isı Pay Ölçer Veri Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Binadaki tüm ısı pay ölçerlerin verileri birlikte değerlendirilir. Her dairenin ısı pay ölçerlerinden okunan değerler, toplam tüketimle orantılanarak bir tablo oluşturulur. Bu tablo kullanılarak dairelerin bireysel ısıtma masrafları hesaplanır. Okuma yapmak için daire içerisine girilmesine gerek yoktur.  Harcanan ısı miktarı verileri ısı sayaçlarından alınan sinyaller sayesinde elde edilir.

Bu sistemde binaların ortak giderleri %30 olarak hesaplanmaktadır. Harcanan doğal gaz faturasının yüzde 30’u ortak olarak dağıtılır ve her daire bağımsız ısıtılan net alanına göre ortak kullanım payı öder.  Ödeme yapılan yüzde 30 oranındaki tutara da ortak tüketim miktarı denir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Keşif Formu

Bu sayfada yer alan iletişim formu aracılığı ile bize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizi kullanarakta bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

    Sohbeti Başlat
    Yardıma ihtiyacınız mı var ?