Akümülasyon Tankı Nedir?

Akümülasyon Tankı Nedir?

Akümülasyon tankı; farklı ısı kaynaklarından elde ettiği enerji sayesinde suyun ısınmasını ve depolanmasını sağlayan sisteme verilen isimdir. Bu tanklar suyun ısıtılması işlemini genellikle güneş enerjisi, eşanjör, yakıt kazanı ve ısı pompası gibi enerji kaynakları ile sağmaktadır.

Bütün ısı kaynaklarını en verimli şekilde kullanan akümülasyon tankları ayrıca, ısındıktan sonra depolanan suyun sıcaklığını korumasını ve kullanıma hazır şekilde muhafaza edilmesini de en iyi şekilde sağlamaktadır.

Akümülasyon tanklarının içerisinde boylerlerin aksine serpantin bulunmamaktadır. Serpantinler bulunmadığı için bu tanklar emaye ile kaplatılır. Bu da tankların korozyona karşı daha dayanıklı olmalarını sağlamaktadır.

Akümüslasyon Tankı
Akümüslasyon Tankı

Yüksek ısı değerine sahip sıcak su kullanımının yapıldığı tesislerde serpantinli boylerler yetersiz kaldığından akümülasyon tankları tercih edilmektedir.

Akümülasyon Tanklarının Özellikleri

Akümülasyon tankları paslanmaz çelik ile üretildikleri gibi siyah sac ile de üretilmektedir. Sac ile üretilenlerin içi emaye ve galvaniz ile kaplanmaktadır.

Tanklarda bulunan magnezyum anot, korozyona karşı koruma sağlamaktadır. Tanklarda ayrıca sıcaklık ölçümünün yapılabilmesi için bir adet termometre yer almaktadır.

Bu tanklara isteğe bağlı olarak farklı güçteki elektrikli ısıtıcı takviyesi de yapılabilmektedir.

Akümülasyon Tanklarının Kullanım Alanları ve Avantajları

Akümülasyon tankları genellikle oteller, yüksek kişi kapasiteli tesisler, öğrenci yurtları ve bunlar gibi sıcak su ihtiyacı diğer yapılara göre oldukça fazla olan toplu yaşam alanlarında kullanılmaktadır. Bu sistemin kullanım alanlarında genellikle güneş enerjisinden faydalanıldığı için kullanım giderleri de oldukça düşüktür.

Akümülasyon tankları sayesinde birçok kişi tarafından aynı anda kullanılan sıcak suyun ısı oranında dalgalanma minimum seviyede olmaktadır. Bu durum da sıcak su kullanım konforunu artırmasını sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Keşif Formu

Bu sayfada yer alan iletişim formu aracılığı ile bize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizi kullanarakta bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

    Sohbeti Başlat
    Yardıma ihtiyacınız mı var ?